Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Triküspit Yetmezlik – Belirtiler, Cerrahi ve Daha Fazlası

Triküspit Yetmezlik – Belirtiler, Cerrahi ve Daha Fazlası

Çoğunuzun bildiği gibi bana, kalsifiye aortik yaprakçıklardan ve çok sızıntılı bir aort kapağından dolayı çift kalp kapak replasmanı yapıldı. Problemli kapağım biküspid bir aort kapağıydı (hem stenotikti hem de regurjitasyona sahipti).

5 yaşımdan beri kusurlu bir kapağa sahip olduğumu biliyordum. Buna göre, durumum doğuştan bir kalp rahatsızlığı olarak kabul edildi ve hayatımın ilk 33 yılında kalp mırıltılarım vardı. “Oldu” diyorum çünkü ameliyatı birkaç yıl önce geçirdim ve artık kalp mırıltılarım ya da sızdıran kalp kapak belirtilerim yok.

Triküspid yetersizlik

Ancak bildiğiniz gibi, “yetersizlik” olarak adlandırılan kapak hastalığı, diğer kalp kapakçıklarından herhangi birini etkileyebilir. Bu durumun bazı kapaklarda daha sık görüldüğünü varsayarsak, regürjitasyon aortik, mitral, triküspid ve pulmoner kapakları etkileyebilir. Kapak yetersizliğinin şiddetine bağlı olarak, kalp kapak onarımı ya da kalp kapak replasmanı cerrahisi gerekebilir.

Triküspid Yetmezlik Hakkında

Triküspit yetersizlik, (triküspid yetmezlik olarak da bilinir) sağ ventrikül her daraltıldığında triküspid kapaktan geriye kan akmasıdır. Sağ ventrikül akciğerlere kan pompalarken, kanın bir kısmı geriye doğru atriyuma sızar, orada kan hacmi artar, böylece kalbe ve vücudun geri kalan kısmına pompalanan kan miktarı azalır. Sonuç olarak, sağ atriyum büyür ve sağ atriyumda kan basıncı artar. Artan basınç nedeniyle karaciğer şişebilir. Sağ atriyumun kalp genişlemesi (dilasyonu) aynı zamanda atriyal fibrilasyona, hızlı ve düzensiz bir kalp atışına neden olabilir. Sonuç olarak, kalp hastalığı triküspit yetersizlik kalp yetmezliğine neden olabilir.

Kalbinizi öğrenmeye yeni başlıyorsanız, kalbin anatomisini anlama konusunda yardımcı olmak için yayınladığım insan kalbi diyagramım var.   Kalp Kapak Cerrahisi için Hasta Rehberi adlı bir kitap da yazdım, bu da sizin için yararlı olabilir.

Triküspid Yetmezlik – Valvüler Sebepler

Triküspid yetersizliğinin nedenleri çeşitli nedenlere bağlanabilir. Triküspid yetersizliğinin nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Kalp kapak enfeksiyonu (bakteriyel endokardit), triküspit kapağın doğuştan olan kusurları (konjenital kalp rahatsızlıkları), yaralanma ve yumuşak urlu dejenerasyon (kapağın yavaşça yumuşak bir diskete dönüştüğü kalıtsal bir hastalıktır).Yukarıdakilerin her biri sızdıran kalp kapakçıkları belirtilerini tetikleyebilir. Daha fazla bilgi için, buraya tıklayın.

Triküspit Yetmezlik – Tedavi

Triküspid yetersizliğinin tedavisine gelirsek, genellikle hafif triküspid yetersizlik çok az bir tedavi gerektirir ya da hiçbir tedavi gerektirmez. Triküspid kapağı onarmak veya değiştirmek için yapılan cerrahi, nadiren başka bir kalp kapağının ameliyatı (örneğin, mitral kapak replasmanı) gerekmedikçe yapılır. Ancak, bu her zaman böyle değildir. Kanın geri akış şiddetine bağlı olarak, kalp cerrahisi gerekli olabilir.

Umarım bu, triküspid yetersizliği daha iyi anlamanıza yardımcı olur .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir