Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Triküspit Kapak Darlığı

Triküspit Kapak Darlığı

Triküspit kapak stenozu(daralması) genellikle romatizmal ateş sonucu oluşur. Triküspid kapak, kalbin sağ odaları (atriyum ve ventrikül) arasındaki geçiştir.

Triküspit kapak stenozu, atriyumdan ventriküle kan akışının azalmasına neden olur.

Sonuç olarak, sağ atriyum büyür, ancak sağ ventrikül yeterli kanı almaz.

 Triküspit Kapak Darlığı Nedir?

Dört kalp kapağının en büyüğü triküspit kapaktır. Kalbin sağ üst ve alt odacıklarının (atriyum ve ventrikülün) arasında bulunur. Stenoz, “daralma ya da daralma alanı” olarak tanımlanan Yunanca bir kelimedir. Bu nedenle, bir damar veya geçiş daraldığında veya engellendiğinde stenoz teşhisi konur.

Normal bir triküspit kapak, sağ atriyumdan sağ ventriküle doğru kan akışını düzenler ve hiç problem çıkartmadan çalışır. Stenotik bir triküspit kapağın açılması dar ve sert olup, atriyumdan ventriküle kan akışını sınırlandırır.

Triküspid kapak daha stenotik hale geldikçe, sağ atriyumdan sağ ventriküle kanın geçmesi giderek daha zor hale gelir. Bu nedenle, atriyumda kan dolaşmaya başlar ve onu büyütür, buna karşın ventrikül yeterli kanı alamaz ve küçülmeye başlar. Büzülmüş bir ventrikül kanın kalp debisini azaltır.

 

Triküspid Darlığın Tanılaması

Bir doktor kalp atışını dinlediğinde, stenotik kapaktan akan kan nedeniyle hafif bir mırıltı duyulabilir. Doktor tipik olarak bir ekokardiyografi yaptırmanızı isteyecektir, böylece teşhis doğrulanabilir ve durumun ciddiyeti de belirlenebilir.

Triküspid Darlığın Belirtileri Nelerdir?

Bildirilmesi gereken az sayıda semptom vardır. Bu durumda olan çoğu hasta şu hisleri bildirir:

  • Yorgunluk ve uyuşukluk
  • Kırılganlık
  • Boynunda titreyen bir his
  • Çarpıntı adı verilen hızlı, düzensiz bir kalp atışı veya her ikisi.
  • Kan toplamış ve genişlemiş olan bir karaciğerin neden olabileceği, karnın sağ üst kısımda ağrı.

Semptomlar, nadiren triküspit kapağı değiştirmek için cerrahiye ihtiyaç duyacak kadar belirgin olur.

 

Triküspit Kapak Darlığının Nedenleri Nedir?

Triküspit kapak stenozu genellikle çocukluk çağında görülen romatizmal ateşten kaynaklanır. Triküspit kapak stenozunun nadiren bildirilen ikinci nedeni tümör veya bağ dokusu hastalığıdır. İnsanların çok küçük bir yüzdesi bu durumla doğar ve doğuştan triküspit kapak stenozuna sahip olur.

Bu durum aile öyküsünden etkilenmez ve onu “yakalayamazsınız”.

 Triküspit Stenoz Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi, durumunuzun ciddiyetine bağlıdır. Triküspit kapak stenozunun kendisi tek başına tedavi gerektirmez. Tedaviniz aşağıdakileri içerebilir:

  • İzleme – Triküspit kapak stenozu hafiften orta kategoriye geçerse, doktorunuz onu ara sıra tıbbi randevularla dikkatle izlemeye karar verebilir.
  • İlaç – Triküspit kapak stenozunu düzeltecek hiçbir ilaç yoktur. Kalbin iş yükünü hafifletmek ve ritmi düzenlemek için bazı ilaçlar reçete edilebilir.  Bununla birlikte, bu hastalığa sahip olan insanların kalp enfeksiyonlarına yakalanma riski olduğundan, doktorunuz tedbir olarak antibiyotik reçete edebilir. Diş ameliyatı gibi prosedürlerin gerekli olduğu durumlarda, koruyucu antibiyotikler bakteriyel endokarditi (kalp dokusunun bir enfeksiyonu) önlemek için alınır.
  • Cerrahi – Doktorunuzu stenotik triküspit kapağı biyolojik veya mekanik cihazlarla onarmaya veya değiştirmeye karar vermesi mümkündür. Bazen, eğer kalpteki diğer valfler de hasar görmüşse, triküspid kapağı onarmak veya değiştirmek için ameliyat önerilebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir