Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Pulmoner Kapak Regürjitasyonu

Pulmoner Kapak Regürjitasyonu

Akciğer yetmezliği inanılmaz sık görülen bir durumdur – Kentucky Çocuk Kalp Uzmanlarına göre Amerikalıların yüzde 90 kadarında akciğer yetmezliğinin bir çeşit formu vardır.

Bununla birlikte, çoğu kişi pulmoner yetersizlik semptomları göstermez ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Ancak şiddetli vakalar, düzenli gözlem yapılmasını, semptomları gidermek için ilaç kullanılmasını ve yapay bir kapak veya tüp yerleştirilmesi için ameliyat yapılmasını gerektirir.

 

Pulmoner Kapak Regürjitasyonu Nedir?

Kalp içindeki pulmoner kapak düzgün çalışmadığında pulmoner regürjitasyon oluşur. Düzenli bir kalp atışı sırasında, sağ ventrikül adı verilen kalptaki sağ alt bölme, kanı pulmoner arter yoluyla akciğerlere iter. Pulmoner arterdeki kapakçık tamamen kapanmazsa, kan kalp atışı arasında akciğerlerden kalbe geri sızabilir.

Çoğu kişi pulmoner yetersizlik semptomları göstermez ve genelde bu durumla doğan bebekler veya çocuklar da yaşları büyüyene kadar belirti göstermezler. Bozukluğun daha şiddetli vakalarının çoğu, sağ ventrikül ve pulmoner arter arasında yapay bir kanal takmak için kalp ameliyatı geçiren insanlarda görülür. Belirtileri gösteren kişiler sıklıkla bu durumun ağır bir biçimini yaşarlar.

 

Pulmoner Kapak Regürjitasyonunun Belirtileri Nelerdir?

Ciddi bir pulmoner yetersizlik hastalığı olan hastalar aşağıdaki semptomları gösterebilir:

  • Yorgunluk
  • Solunum güçlüğü, özellikle egzersiz yaparken veya yoğun bir fiziksel aktivitede bulunurken
  • Bayılma veya baş dönmesi
  • Kalp mırıltısı
  • Aritmi
  • Çarpıntılar, veya hızlı veya düzensiz kalp atışları
  • Basınç, sıkışma ve daralma dahil göğüs ağrıları
  • Ayak veya bacaklarda şişme
  • Mavimsi dudaklar veya tırnaklar

 

Pulmoner Kapak Regurjitasyonu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar hastada göğüste anormal sesler, büyümüş bir karaciğer, ayak bileğinde sıvı ya da boynunda şişmiş bir şahdamarı fark ederse, bu hastanın pulmoner yetersizliğe yakalanma ihtimali yüksektir.

Doktorlar bir hastanın semptomlarını, tıbbi öyküsünü kontrol ederek ve fiziki muayene yaparak tanıya başlarken, pulmoner yetersizliği doğrulamak için bazı testler yapılmalıdır. Hastalık, bir göğüs röntgeni, kalbin 3D görüntüsü oluşturan bir kalp MRG’si, kalbi haritalamak için ses dalgalarını kullanan bir ekokardiyograf veya kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden bir elektrokardiyogram ile bulunabilir. Diğer teşhis yöntemleri, kanın oksijen seviyesini ağrısız bir şekilde izleyen nabız oksimetresini ve ince bir tüpün bacak veya göbek deliğinden bir kan damarı yoluyla kalbe yönlendirildiği kalp kateterizasyonunu içerir.

 

Pulmoner Yetmezlik Nasıl Tedavi Edilir?

Pulmoner yetersizliğin önemsiz vakaları derhal tedavi gerektirmez ve bazı doktorlar bu davaların düzenli kontrollere bile ihtiyaç duymadığını düşünmektedir. Bununla birlikte, orta veya şiddetli pulmoner yetersizlik izlenmeye ihtiyaç duyar ve kötüleşirse ameliyat gerekli olabilir.

Şu anda, pulmoner yetersizliğin kök problemini tedavi eden herhangi bir ilaç yoktur, ancak bazı ilaçlar semptomlarını hafifletebilir ve kalbin daha normal şekilde atmasına yardımcı olabilir. Bu ilaçlar genellikle vücudun ekstra suyunu boşaltan diüretikler veya çarpıntı ve aritmi gibi durumlarda kalp atışlarının daha düzenli olmasına yardımcı olan ilaçlardır.

Şiddetli durumlarda, doktorlar valvüloplasti adlı bir cerrahi işlem vasıtasıyla kapağın değiştirilmesi veya onarılması gerektiğini ve işlevinin iyileştiğini tespit edebilir. Bu noktada, hastanın seçenekleri pulmoner valfin çıkarılması ve yenisi ile değiştirilmesi ya da pulmoner arter ile sağ ventrikül arasına yapay bir boru yerleştirilmesini içerir.

Melody Pulmoner Kapak Değişimi

En yeni valf tiplerinden biri olan Melody kapağı, hastanın göğüs veya kaburgalarında herhangi bir travma oluşturmayan transkateter prosedürdür. Bunun yerine kapak, bacaktaki bir damara konulan kateter vasıtasıyla hastaya konmuş olur. Çocuklar için en iyi seçeneklerden biri pulmoner homografttır. Bu bağışlanan pulmoner kapak ve arter, çocukla birlikte büyüyebilir.

Gelecekte, doktorlar bir hastanın hücrelerini toplayabilecek ve bunları biyolojik olarak bozunabilir bir ağ üzerinde yeni bir kapakçık büyütmek için kullanabilecekler. Bu tedavinin hala üzerinde çalışılıyor ve henüz gerçekleştirilmedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir