Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Pulmoner Kapak Darlığı – Semptomlar, Teşhis, Riskler

Pulmoner Kapak Darlığı – Semptomlar, Teşhis, Riskler

Pulmoner stenozu tartışmadan önce, hastalar için pulmoner kapak anatomisini öğrenmek genellikle yardımcı olur.  Kalpteki dört kapaktan birisi olan pulmoner kapak, kalpte kapak kanatları veya yaprakçıklar olarak da bilinen üç parçadan oluşur. Kalp atışında pulmoner kapak açılır ve pulmoner artere akan kan akışı sağlanır, kan akciğerlere iletilir. Daha sonra kapak tıkanır ve böylece kan kalbin sağ ventrikülüne geri akamaz. Eğer kapakçığı oluşturan parçalardan biri ayrılamıyorsa, kusurluysa veya çevreleyen dokular açılmasını engelliyorsa, kan akışı engellenir.

Konjenital pulmoner kapak stenozunun nedeni hala gizemli olmakla birlikte yaşlı hastalarda neden gelişebileceği bilinmemektedir (dejeneratif). Riske katkıda bulunabilecek iki durum mevcuttur.

  • Romatizmal ateş, kızıl hastalığı veya strep boğaz ağrısı gibi streptokok bakteriyel enfeksiyonlarından kaynaklanan bir komplikasyondur. Romatizmal ateş, kalp kapaklarına zarar verebilir.
  • Karsinoid sendromu olarak da bilinen bir başka durum da kalp kapakçıkları sorunlarına yol açabilir. Bu sendrom, serotoninin hastanın sindirim sisteminde gelişen Karsinoid tümörlerden salgılanmasının veya büyümesinin sonucudur.

Pulmoner kapak stenozu başka bir hastalığın veya rahatsızlığın komplikasyonu olarak gelişebilmesine rağmen, genellikle biküspid aort kapak kusuru gibi doğuştandır. Bu, çocuğun rahimdeyken gelişen bir durumla doğduğu anlamına gelir. Kapağın neden düzgün gelişmediği bilinmemekle birlikte, diğer konjenital kalp rahatsızlıkları olan bebeklerde bu durum sık görülür.

Pulmoner Darlığın Belirtileri

Bazı hastalar hafif semptomlar yaşayabilir veya genelde asemptomatik olarak adlandırılan belirlenebilir semptomlar göstermeyebilir. Bazı belirtiler yalnızca fiziksel egzersiz sırasında fark edilebilir.

Pulmoner stenoz hastalarında şunlar olabilir:

  • Göğüs ağrısı
  • Yorgunluk
  • Baygınlık
  • Nefes darlığı hissi

Durum, stetoskop ile hastayı dinlerken kalp mırıltısı fark eden bir doktor tarafından da bulunabilir. Hafif vakalar tipik olarak zamanla kötüleşmez, ancak durum orta ila şiddetli arasında ise stenoz kötüleşebilir ve cerrahi düzeltmeye ihtiyaç duyulabilir.

Pulmoner Darlığa Bağlı Riskler

Pulmoner stenozu olan bireyler, kalbin iç astarının bakteriyel enfeksiyonu olan enfeksiyonlu endokardit geliştirme açısından daha büyük risk altındadır. Durum, aritmi, atriyal fibrilasyon veya düzensiz kalp atışı gibi rahatsızlıkların artan riski ile de ilişkilidir. Normalde aritmi, kapak şiddetli bir stenoza sahip değilse tehlikeli değildir.

Ağır vakalarda, sağ ventrikül kanı vücudun pulmoner arterine pompalamak için daha fazla çalışmalıdır. Bu, ventrikül duvarlarının kalınlaşmasına ve bölmenin genişlemesine neden olabilir. Kalp zayıflayabilir ve sertleşebilir, bu da kalp yetmezliğine neden olabilir. Kalp yetmezliğinin belirtileri yorgunluk, nefes darlığı ve karında ve bacaklarda şişme sayılabilir.

Pulmoner Darlığın Tanılanması

Pulmoner kapak stenozunu teşhis etmek için doktor, bir veya birden fazla test kullanabilir.

  • Elektrokardiyogram genelde ilk testlerden biridir ve sağ ventrikül duvarının kalınlaşıp kalınlaşmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Ekokardiyogramlar, hastanın kalbinin görüntülerini üretmek için ses kullanan bir sonogram türüdür.
  • Ekokardiyogramlar genellikle sağ ventrikülün işlevselliğini kontrol etmek ve stenozun nerede ve ne kadar şiddetli olduğunu tanımlamak için kullanılır.
  • Kalp kateterizasyonu olarak bilinen bir prosedür de kullanılabilir. Bu prosedür küçük bir tüpün kalbe ulaşıncaya kadar hastanın kasığından bir damara veya artere sokulmasını içerir. Tüp içine enjekte edilen bir boya, kalbin alanlarını X-ışınları için görünür hale getirir, aksi halde hiçbir şey görünemezdi.

Hafif, Orta ve Ağır Pulmoner Stenoz Tedavisi

Doktor düzenli olarak hastayı izlemek isteyecek olsa da, hafif pulmoner stenoz vakaları normalde tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha ağır vakalar balon valvuloplastisi, kalp kapak tamiri veya kalp kapak replasmanı ameliyatı ile tedavi edilebilir – mekanik bir valf veya biyolojik bir valf (aşağıda gösterilmiştir).

Her hastanın vakası spesifik olmakla birlikte, pulmoner darlık tedavisine yönelik cerrahi yaklaşım, kapak stenozunun şiddetiyle ve zamanla kalbinizde oluşan veya olması muhtemel olan hasarlar vasıtasıyla belirlenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir