Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Mitral Yetmezlik – Belirtiler, Tanı ve Tedavi

Mitral Yetmezlik – Belirtiler, Tanı ve Tedavi

Mitral yetersizlik, iki doku kanadı içeren mitral yaprakların düzgün şekilde kapanmadığı kapak hastalıklarıdır. Sonuç olarak, kan kalp kasında sürekli bir gerginlik oluşturur ve kalbe geri akar. Zamanla bu bozukluk, atriyal fibrilasyon, genişleyen kalp ve konjestif kalp yetmezliği gibi birçok komplikasyona neden olabilir.

Biliyorsunuz, bu hastalığın türü mitral yetersizlik ve mitral yetmezlik olarak da bilinir, ancak çoğu hasta sızıntı yapan bir kalp kapağı olarak adlandırır. Mitral kapak yetmezliğine neden olan en yaygın anatomik bozukluk mitral kapak sarkmasıdır.

Mitral yetersizlik hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmak için, kısa süre önce Chicago, Northwestern Memorial Hastanesi’ndeki Kalp Cerrahisi Şefi Dr. Patrick McCarthy ile birlikte bu videoyu çektim.

Aşağıdaki şemada görebileceğiniz gibi, yaprakçıklar kapakçık boyunca sıkıca sızdırmazlık sağlamaz.

İlginçtir ki, bu kapak hastalığı kalp kapakçık hastalıklarının çok yaygın bir şeklidir. Aslında, Mayo Clinic, elli beş yaşın üzerindeki beş kişiden birinin veya yüzde 20’sinin bir seviyede sızdıran mitral kapakçık hastalığının olduğunu öne sürüyor. Çoğu kapak hastalığı gibi, farklı derece veya düzeylerde teşhis vardır. Mitral yetmezliğin başlıca tanı kategorileri hafif, orta ve şiddetli yetmezliktir.

Mitral Kapak Regürjitasyonu Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapak hastalıkları geliştikçe mitral yetersizlik semptomları tipik olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman, mitral yetersizlik uzun yıllar boyunca yavaş yavaş ilerlemektedir. Cleveland Clinic’e göre, ortak mitral yetersizlik semptomları şunlardır:

  • Nefes darlığı, özellikle egzersiz sırasında veya yatarken
  • Yorgunluk, özellikle egzersiz sırasında
  • Öksürük, sık sık gece boyunca, yataktayken
  • Kalp çarpıntısı veya çırpınan kalp atışları, atriyal fibrilasyon
  • Şişmiş ayak veya ayak bilekleri
  • Kalp üfürümü, boğuk kalp atışı
  • Aşırı idrara çıkma

Hastalar, (i) mitral yetersizliğin asemptomatik bir hastalık olabileceğini ve (ii) hastalığın bazı durumlarda çabucak ilerleyebileceğini bilmelidir. Son zamanlarda, mitral kapağında hızlı bir dejenerasyon geçiren bir kadın hasta ile konuştum. Sadece altı ay içinde, ılımlı yetersizliği şiddetli yetersizliğe ilerledi. Eğer size kalp üfürümü, mitral kapak sarkması veya mitral kapak yetersizliği teşhisi konduysa, kalp fonksiyonlarının düzgün olması için lütfen yıllık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı unutmayın. Hasta savunucusu olarak, bu hastalık düzgün bir şekilde yönetilmezse ortaya çıkabilecek gereksiz komplikasyonları önlemenizi isterim.

Mitral Yetmezlik Şiddetinin Teşhisi

Bir steteskop, doktorun mitral kapak yetersizliğini saptamasına yardımcı olabilirken, bir ekokardiyografi hastalığın ciddiyetini belirlemede “altın standarttır”. Mitral yetersizlik şiddetinin belirlenmesinde iki ana belirleyici şunlardır:

  • Mitral ve aortik inme hacimleri arasındaki fark olan regürjitasyon hacmi (RVOL) ; ve
  • Regürjitan hacim ile regürjitant zaman hızı integrali arasındaki oranı veren etkili regürjitan boşluk (ERO)

Eğer merak ediyorsanız, aşağıdaki tablo, dejeneratif hastalığı olan hastalarda sızdıran mitral kapakların teşhisinde, yetersizlik hacmi ve etkin regürjitan boşluk ölçümlerinin nasıl kullanıldığını göstermektedir.

 

Bir transözofageal ekokardiyogram, MRG, stres yankısı veya kardiyak kateterizasyon, kapak hastalığının, kardiyak hasarın ve mitral kapak yetersizliğinin önerilen cerrahi tedavisinin daha ileri teşhisi için kullanılabilir.

Mitral Yetmezlik Ne Zaman Cerrahi Tedavi Gerektirir?

Mitral yetmezlik (veya mitral kapak prolapsusu) teşhisi, açık kalp ameliyatına ihtiyaç duyduğunuzu garanti etmez. Bozukluğun zaman içinde ilerlediği göz önüne alınırsa, çoğu mitral kapak işlemi – mitral kapak tamiri veya mitral kapak replasmanı – seçmeli bir prosedürdür. Genellikle, mitral bozukluğun bu formu için cerrahi tedavi, hastaya “ciddi” yetersizlik tanısı konduğunda başlatılır.

Bazı hastalar ve hatta kardiyologlar, cerrahi müdahalenin sadece semptomlar ortaya çıktığında gerekli olduğunu düşünse de, bu sorun yaratabilir. Son zamanlarda, dört araştırmadan üçü, ciddi mitral yetersizliği olan semptomsuz hastaların uygun ventrikül fonksiyonlarını korumak ve kalp kasına hasar vermemek için tedavi almaları gerektiğini gösterdi.

 

Mitral Kapak Onarımı – Anüloplasti Diyagramı

Yine, bu hastalık teşhisi konan tüm hastaları, mitral kapak prolapsusu veya kalp mırıltısı olan hastaları, (eğer gerekirse) yıllık kontrol ve ekokardiyogramlarını yaptırmaları için teşvik ediyorum. Bu valvüler bozukluklara müdahale etmemenin sonuçları ve potansiyel komplikasyonları çok önemli ve çok tehlikeli olabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir