Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Kalsifiye Kalp Kapak Yaprakçıkları

Kalsifiye Kalp Kapak Yaprakçıkları

Hikayemde okuyabileceğiniz gibi, şiddetli daralma ve yetersizlik sebebiyle, aort kapağı replasmanı ameliyatı geçirdim. Benim kapak hastalığım için önemli nedenlerinden biri de kalp kapak yaprakçıklarımdaki kireçlenmeydi. Başka türlü ifade edersem, valf yaprakçıklarım kireçlenmişti.

Cleveland Clinic’e göre, fibro-kalsifik dejenerasyon en çok aort kapağını etkiler. Raporlara göre, kireçlenmiş kalp kapakçıkları, genellikle 65 yaş üstündeki yetişkinlerde görülür. Kapak yaprakçıkları kireçlendiğinde, fibrotik (koyulaştırılmış) ve kireçlenmiş (sertleştirilmiş) hale gelir ve dar bir kapak açıklığı üretir.  Bu tür kapakçık hastalıklarının risk faktörleri, yaş, düşük vücut ağırlığı, ve yüksek kan basıncıdır.

Yukardaki fotoğrafta aort valfi etrafındaki kısa bir aort segmentini göstermektedir. Kapakçık iki dişçikli, (biküspid aort kapağı) daralmış ve yoğun bir şekilde kireçlenmiştir.

Kalsifiye Kalp Kapakçığı Nasıl Hissettirir?

Eğer parmak ucunuzu açıklığa koyduysanız, kapakçık sert ve dayanıklı hissedecektir.

Eğer doktor steteskop ile kalp üfürümü duyarsa, aort kapağında doku sertleşmesinden şüphelenebilir. Bununla birlikte, kalbe ultrason (ekokardiyografi) yapıldığında aort kapak sklerozu ve stenozu ayrımı yapılabilirken, üfürümün diğer olası sebepleri de kontrol edilebilir. Kireçlenmiş kapak yaprakçıkları kalbin içindeki diğer kapakçıkları da etkileyebilir – aort kapağı, mitral kapak, triküspit kapak ve pulmoner kapak.

Kalsifiye Kalp Kapak Yaprakçıkları İle Hikayem?

Aort kapağı değişimi ameliyatımdan iki hafta sonra Dr. Vaughn Starnes ile Penggantian USC Tıp Merkezi’nde ile bir araya geldik. Doktor Starnes aort kapağım için “Çok, çok kötü durumdaydı” ve “Ameliyatın zamanlaması çok iyiydi” dedi. Ayrıca Dr. Starnes biküspid aort kapağı yaprakçıklarımın “çok beyaz ve çok kireçlenmiş” olduğunu ve bunun da kalbimden vücuduma kan akışını engellediğini vurguladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir