Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Kalp Üfürümleri ve Kalp Kapakçığı Hastalığı

Kalp Üfürümleri ve Kalp Kapakçığı Hastalığı

Kalp üfürümü, genelde öncelikle doktor tarafından yapılan rutin kontrollerde fark edilir ve kalp kapakçığınızla ilgili bir şeylerin ters gittiğini gösterir.Kalp kapakçığınız daralmış olabilir ya da kan akışının ters yönüne doğru sızıyor olabilir.

Anormal, kaotik bir şekilde akan kanın sesi profesyonel sağlık çalışanı tarafından değerlendirilmelidir. Stetoskop kullanarak ölçülen bu sesler “whooshing” veya “üfleme” olarak tarif edilmiştir.
Kalp Üfürümleri Nasıl Kategorize Edilir?
Isı üfürümler sınıflandırılması ve sınıflandırma oldukça söz konusu olabilir. Doktorlar kalp üfürümlerini, sesin yayılması, şekli, konumu da dahil olmak üzere yedi büyük özelliklere göre gruplandırırlar, sesin yüksekliği ve yoğunluğu, üfürümün büyüklüğü ve kalitesi de belirleyici olur. Bir üfürümün ses yüksekliği yoğunluğu bir ile altı arasında derecelendirilir ve hatta bir stetoskop olmadan duyulabilir bir yüksek ses ile zorlukla duyulabilir bir ses arasında olabilir.
kalp üfürümlerinin sınıflandırmaları hastalığın ne kadar şiddetli olduğunu kesin olarak göstermeyebilir, ancak doktorlara ne tür bir hastalığın üfürüme neden olduğunu belirlemede yardımcı olabilir.
Kalp Üfürümünün Sesi Nasıldır?
Kalp üfürümlerinin sesleri insan nefes aldığında, çömeldiğinde, hızla ayağa kalktığında ya da yatarken değişiklik gösterebilir. Bir insanın akciğerlerindeki havayı dışarı çıkarmaya çalışırken burnunu kapatmasıyla birlikte üfürüm kayabilir ve buna Valsalva manevrası denir. İnsan bazı özel ilaçlar kullanıyorsa bu da kalbin üfürüm seslerini değiştirilebilir.
Kalp üfürümleri, kalp atışının diyastol veya dinlenme esnasında, ya da sistol veya büzülme aşamasında meydana gelir. Bunlar kalp atışı sırasında geç ya da erken gelebilir, ya da tamamı boyunca sürebilirler. Bu özelliklerin tümü üfürümün teşhisinde doktorlara yardımcı olacaktır ve aynı zamanda hasta için en iyi tedaviyi seçmelerinde onları yönlendirecektir.
Kalp Üfürümü Sahibi Olmak Ne Demektir?
Bazı kalp üfürümleri iyi huyludur ve bize hiçbir zarar vermezler. Bunlar iyi huylu kalp üfürümleri çoğunlukla çocuklarda görülür ve çocuk olgunlaştıkça yok olurlar. Diğer üfürümler huylu değildir ve bir sağlık profesyoneli tarafından tedavi edilmelidir. Ciddi bir hasara sahip kalp kapakçığının sahip olduğu bir üfürüm, vücudun bütün sistemlerini etkileyebilir. Bildiğiniz gibi, kalp üfürümü olan insanlar hipotansiyon ve bayılma yaşayabilir.
Örneğin, aort yetersizliği ciddi bir kalp üfürmünden teşhis edilebilen bir kalp kapak hastalığı şeklidir. Tedavi edilmeyen aort yetmezliği, genişlemiş kalbe, atriyal fibrilasyona ve kalp yetmezliğine yol açabilir. Diğer semptomlar arasında nefes darlığı ve göğüs ağrısı vardır. Şiddetli kalp üfürümü olan insanlarda çözümü olmayan hastalıklar gelişebilir. Hastalar kalın bağırsağı etkileyen katranlı ve kanlı dışkı çıkarılmasına sebep olan Heyde’s sendromu olarak bilinen rahatsızlığı geliştirebilirler.
Kalp üfürümleri daima cerrahi tedavi görmek zorunda değildir, ancak bir üfürüm tespit edilmişse hasta doktor kontrolünde olmalıdır – çünkü bu ciddi bir kalp kapak hastalığının ön göstergesi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir