Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Kalp Kapak Hastalıkları, Bozuklukları, Enfeksiyonları ve Anatomisi

Kalp Kapak Hastalıkları, Bozuklukları, Enfeksiyonları ve Anatomisi

Kalp Kapak Hastalıkları, Bozuklukları, Enfeksiyonları ve Anatomisi

Kalbin dört odası vardır. Üst iki odasında sağ ve sol kulakçıklar vardır. Alt iki odasında ise sağ ve sol karıncıklar bulunmaktadır. Kan, bu dört kapakçık yardımıyla odalardan pompalanır. Kapakçıklar, kanın sadece tek bir yönde akması için açılıp kapanırlar. Kapaklar aşağıdaki şemada gösterilmiştir. kapakçıkların isimleri pulmoner kapak, aort kapağı, triküspit kapak ve mitral kapaktır.

Kalp Kapakçıklarınız Ne Yapar?

Yine, hatırlatmak gerekir ki, kalp kapakçıklarının kanın tek yönde akışını sağlamak için çalışması gereklidir – bunu evinize su pompalayan tek yönlü vana gibi düşünebiliriz. Kalp kapakçıklarınız kanın akışını sağlamak için açılır ve kan akışını engellemek için kapanır.

Bir kapakçık kapandığında, kapakçık üzerindeki doku o bölgeyi kapatmak için sıkıca kapanır. Bu doku kitleleri yaprakçık olarak adlandırılır. Kalp düzgün çalışırken, kalp kapakçıkları tamamen açılıp kapanır ve böylelikle  kan her zaman tek yönde hareket eder.

Kalbin dört kapakçığı yaptıkları görevlere göre dört grupta incelenebilir:

  • Atriyoventriküler kapaklar kalbin üst ve alt odacıkları arasındaki kan akışını kontrol eder. Sağ atrium ve sağ ventrikül arasındaki kapakçığa triküspit kapak adı verilir. Sol atriyum ve sol ventrikül arasındaki kapakçığa mitral kapak denir.
  • Semilunar kapaklar kalbin dışına doğru olan kan akışını kontrol eder. Kan, pulmoner kapak ile sağ ventrikülden akciğerlere akarken,  sol ventrikülden vücudunuza aort kapakçığıyla akar.

Kalp Kapağı Bozuklukları ve Hastalıkları

Hayatınızdaki tüm fiziksel şeyler gibi – bilgisayarınızda, arabanızda, DVD oynatıcınızda – kalp kapakçıklarınızda da oluşabilir. Bazen, bir kişi anormal bir kalp kapakçığıyla doğmuş olabilir,   bu doğuştan kalp bozukluğu olarak da bilinir.  Doğuştan kalp kusurlarının en yaygın olanı biküspid aort kapağıdır. İnsanlar yaşlandıkça çeşitli sebeplerden dolayı kapakçık yapısında zedelenmeler yaşayabilirler; enfeksiyonlar, romatizmal ateş, kireçlenme ve diğer değişiklikler.

Kapakçık hasarı ile bağlantılı sorunların çoğu kapakçığın açılması ve kapanması ile ilişkilidir. Bir kapakçık tüm yolu açmada başarısız olursa, daha az kan sonraki odasına doğru hareket eder. Bir kapakçık sıkıca kapanmada başarısız olursa, kan geriye doğru sızabilir.

Bu sorunlar, kalbin vücudun geri kalanına aynı miktarda kan pompalamak için daha fazla çalışması gerektiğini anlamına gelebilir. Kanın kalpteki hareketi olması gerektiği gibi olmazsa, alternatif olarak, kan akciğerlere veya vücudun geri kalanına sızabilir.

  • Sorunların başlangıcı – Daralma.  Kapakçık tam olarak açılamazsa kapakçık daralması ortaya çıkar. Kapakçık kalsiyum tortusu veya skarlaşması ile sert hale gelmiş olabilir. Yani, kapakçığın açılması zorlaştı. Bu problem, kanın küçük bir açıklıktan akmasına ve bu yüzden daha az kanın kapaktan sonraki odaya geçmesine sebep olur. Aort darlığı daralmanın en sık görülen şeklidir.
  • orunların bitişi – Yetmezlik.  Kapakçık sıkıca kapanmada başarısız olduğunda, yetersiz kan akışı (diğer adıyla yetersizliği) ile sonuçlanır. Kapakçığı destekleyici yapıları gevşemiş veya yırtılmış olabilir. Ya da, kapakçığın kendisi uzatılmış veya inceltilmiş olabilir. Bu bir sorundur, çünkü kan, kapaktan kalbe geri sızar. Sonuç olarak, kalp kanı yeniden pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalır. Mitral yetersizlik yetersizliklerin en sık görülen şeklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir