Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Kalp Kapak Cerrahisinde Hasta Korkusunu Gidermek!

Kalp Kapak Cerrahisinde Hasta Korkusunu Gidermek!

Eski bir çift kalp kapağı hastası olarak, şu anda başınızdan geçen şeyleri hayal edebiliyorum. Kafanızın karışmış olabileceğini ve gergin olabileceğinizi tahmin ediyorum.
Ayrıca daha önce hiç hissetmediğiniz benzersiz bir korku yaşıyorsunuz. Son olarak, kafanızı meşgul eden birçok soru olduğunu ve hatta bunların gece yarısı sizi uykunuzdan uyandırabileceğini tahmin edebiliyorum.

Bildiğiniz gibi, yalnız değilsiniz. Aort ve pulmoner kapak replasmanlarına ihtiyacım olduğunu öğrendiğimde, kendime tekrar tekrar bir sürü soru sordum.  Bu sorular şunlardı:

  • Neden ben?
  • Benim gerçekten kapak replasmanı ameliyatı olmam gerekiyor mi?
  • Bir daha aynı olacak mıyım?
  • Operasyon ne kadar acılı olacak?
  • Ve, tabii ki, soruların en büyüğünü sordum, “ÖLECEK MİYİM?

Bu sorularla dolu sonsuz listeyi devam ettirebilirim, ama yapmayacağım. Endişelenmeyin. İleride bu soruları sormak için yer ve zaman olacak. Ama, bu o zaman ve o yer değil.
Bunun yerine, bu kitabın açılışını sıcak ve olumlu bir notla yapmak istiyorum.  Size bazı sağlık güvenceleri vermek istiyorum. Güvenilir ellerde olduğunuzu bilin.  Ve, ben çift kalp kapakçığı değiştirme ameliyatından sonra hayatta kalabildiysem, bunu sen de yapabilirsin!

Kalp ameliyatı korkusu nasıl giderilir?
Kalp kapak tamir ve kapak replasmanı hakkında birkaç iyi belgelenmiş gerçeği size sunarak başlayalım.
Gerçek # 1 ve  Gerçek # 2 – Her yıl 700.000’den fazla kalp ameliyatı tüm dünyada gerçekleşiyor.  Bu ameliyatlarından 250.000’den fazlası kapakçık tamir ve kapak replasmanı ameliyatı.

Peki bu size ne anlatıyor? İlk olarak, bu size yalnız olmadığınızı gösterir.  Sizinle aynı durumda olan çok çok fazla insan var!  Yani, yalnızsınız gibi hissetmeyin. Destek grupları ve kardiyak rehabilitasyon merkezleri, kalp kapak replasmanı veya tamiri ameliyatlarından öncesi, sonrası ve sırasında size destek olmak için varlar.
İkincisi, bu gerçekleri sizinle paylaşıyorum çünkü bunun, sizi bekleyen tıbbi prosedür hakkında daha iyi hissettirmesi gerekiyor.  Hangi prosedürü seçerseniz seçin, lütfen bilin ki siz ilk test edilen kişi değilsiniz.  Tıbbi personeller bu operasyonu bir kez değil, yüzlerce kez yürüttüğü için oranlar oldukça yüksektir.

Gerçek # 3– kalp kapak cerrahisinde ölüm oranı Göğüs Cerrahları Derneği göre, yaklaşık 1.7% ‘dir.

Bu doğru. Size kalp kapak cerrahisi hakkında büyük bir gerçeği sundum. Şimdi, aort kapak replasmanı ve mitral kapak tamiri gibi operasyonlar için ölüm oranını bulmak için sıra sizde.
Fakat… Bekleyin!!!
Bunu yapmadan önce, ölüm oranının son yirmi yılda önemli ölçüde düştüğünü dikkate almanız gerekir. Cleveland Clinic dahil olmak üzere bazı kliniklerde, ölüm oranı % 1,7’nin altındadır.
Ve… Biraz daha bekleyin !!!
Ayrıca seçkin kalp merkezlerinin belirli kapak işlemleri için% 0 ölüm oranı bildirdiklerini bilmelisiniz. Örneğin, 2009 yılında, Cleveland Clinic hastanesi, 256 minimal invazif mitral kapak ameliyatlarını izleyen yüzde sıfır ölüm oranı bildirdi.

Kalp Kapak Cerrahisi Hakkında Daha iyi hissediyor musun? Harika!
Hastaların çok çok küçük bir yüzdesi ameliyat sürecinde bunu yapmazlar. Bu maalesef doğru ve talihsiz bir durumdur.  Ama, dedikleri gibi, “Hayat risktir!”. Sabah uyandığınız andan itibaren riskli bir durumdasınız. Araba sürdüğünüzü düşünün. Sizi bilmem ama ben, Los Angeles’ta yaşıyorum. Burada sürücüler deli !!!  Haftada en az bir kez “Ne, beni öldürmeye çalışıyorsun ??? !!!” diye birine bağırıyorum.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir