Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Cerrahi Çözümler » Kalp Kapak Ameliyatı

Kalp Kapak Ameliyatı

Kalp kapak ameliyatı aort, mitral, pulmoner, triküspit gibi kalpte bulunan kapakçıklarda daralma veya yetmezlik olduğu durumlarda yapılan ameliyatlardır. Kalpte bulunan kapakçıklarda oluşan hasar, bozulmalar kalbe zarar verir ve düzgün çalışmasını engeller. Bu neden ile kapaklarda ki hastalığın derecesine göre tedavi sağlanması veya ameliyat edilmesi gerekebilir.

Kalp kapağının hasar derecesine bağlı olarak eğer gerekiyorsa hastaya protez kapaklar takılır. Takılan protezler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Her kapağın avantajları ve dezavantajları vardır. Metal kapakların avantajı uzun ömürlü olmalarıdır. Metal kapakların bu avantajı dışında dezavantajı da vardır. Metal kapak takılan hastaların, kapaktaki pıhtılaşmayı önlemek için kan sulandırıcı kullanmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar ömür boyu kullanılması gereken ilaçlar olabilir. Kan sulandırıcı ilaçların uzun süre kullanılmasından kaynaklanan riskleri vardır. Uzun süre kan sulandırıcı ilaç kullanan hastaların beyin, mide, bağırsak gibi organlarında kanama riski artar. Ciltte morarma gibi etkileri de görülebilmektedir. Kumadin(Coumadin) ve diğer kan sulandırıcıların kanama riski oluşturması farklı faktörlere bağlıdır.
Kullanılan kapaklar arasında olan biyolojik kapakta kan sulandırıcı ilacın kullanılmasına gerek kalmaz. Ancak biyolojik kapağın hastadaki ömrü ortalama 7 ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu sebeple hastanın yeniden ameliyat edilmesi gerekebilmektedir. Bazı durumlarda hastanın kalp kapakları çok fazla hasar almamış ise hastanın kendi kapağını sadece tamir edilmesi yeterli olabilmektedir. Bu işlemde hastaya kendi kapağı yerine protez kapaklar takmaya gerek kalmaz.

Kalp Kapak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalp kapağı ameliyatında hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır. Ameliyatta hastanın göğüs kafesi açılarak kalbe ulaşılır. Ameliyatta hastanın kalbi ve akciğeri durdurularak kalp ve akciğer makinesine bağlanır. Ameliyatta hastanın kalpte işlem yapılacak kapağa ulaşılarak gereken işlem yapılır. Gereken müdahaleden sonra kalpte açılan boşluklar kapatılarak ameliyat sonlanır.

Kalp Kapak Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kalp kapak ameliyatı yaklaşık 3 ile 6 saat sürer. Kalp kapağı ameliyatının süresi yapılan operasyona göre değişiklik gösterir.

Kalp Kapak Ameliyatı Riskleri

Kalp kapağı ameliyatı riskleri; Solunum sıkıntısı, solunum yetmezliği, akciğer problemleri, kalp ritminde değişiklikten dolayı ilaç veya pil kullanmayı gerektiren bozukluklar, kan sulandırıcı ilaçlardan kaynaklı oluşabilecek problemler, enfeksiyon, kalp krizi, morarma, beyin kanaması.

Kalp Kapak Ameliyat Sonrası Yaşam

Kalp kapak ameliyatı olan hastaların ilk 3-4 haftalık dönemi oldukça önemlidir. Hastaların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bu dönemde hastanın göğüs kemiğine dikkat etmesi gerekmektedir. Göğüs kemiğinin iyileşmesi için oturup kalkarken yapılan hareketlere dikkat edilmelidir. Mekanik kalp kapağı takılan hastaların kan pıhtılaşmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanılması gerekmektedir. Ameliyat sonrası taburcu olduktan sonra banyo yapacaksanız yaralarınıza su değdirmeden yüzünüzü ve saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Yine yaralarınıza su değdirmeme koşulu ile ıslak ve sabunlu bir bezle vücudunuzu silebilirsiniz. Taburcu olduktan 1 hafta veya 10 gün sonra ılık suyla duş alabilir hale gelirsiniz. İlk 1 ay boyunca banyo alırken su altında çok fazla kalmamanız ve yara üzerini kesinlikle keselememeniz gerekmektedir.

Kalp kapak ameliyatı sonrası bakım doktorunuzun size söylediği şekilde dikkatli yapılmalıdır. Doktorunuz dikişlerinizi aldıktan sonraki dönemlerde yara üzerinde doktorun önerdikleri dışında krem, losyon veya jel gibi maddeler sürmemelisiniz. Yarayı direkt güneş ışınlarından korumalı ve uzun süre güneş altında kalmamalısınız. Yara üzerinde veya etrafında kızarıklık, akıntı, şişlik, açılma veya yüksek ateş gibi komplikasyonlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
Hastaneden taburcu olduğunuzda size verilen ilaçlar gerektiği gibi kullanmalı, doktorunuzdan bilgi almadan kesinlikle ilaçları değiştirmemeli ve kullanıma son vermemelisiniz. Kullandığınız ilaçların yan etkileri gerçekleştiğinde mutlaka hastaneye başvurmalısınız. Olası yan etkiler: Mide ağrısı, aşırı bulantı ve kusma, ishal, nabzın çok hızlanması veya çok yavaşlaması, ciltte döküntü. Ayrıca mekanik kalp kapağı taktıran hastaların kullanması gereken Coumadin(kan sulandırıcı) ilaca bağlı olarak gelişen yan etkiler, vücutta kanama, morarma gibi etkilerde de hastaneye başvurmalısınız.

Kalp Kapak Ameliyatı Sonrası Beslenme

Kalp kapak değişim ameliyatı sonrası hastaların tüketebileceği ve tüketemeyeceği yiyecekler vardır. Hasta besinler konusunda dikkatli olmalıdır. Balık(haşlama veya ızgara sürekli yenmelidir), tavuk haşlama veya ızgara(derisi yenmemelidir), sebze (pişmiş – haşlanmış), meyve, salata(sossuz ve mayonezsiz), ekmek(kepek, yulaf, çavdar), peynir(çökelek) gibi besinler yenebilen besinler arasındadır.
Kalp kapak değişim ameliyatı geçiren kişiler; Unlu, tatlı, süt(günde bir bardak yağsız), beyaz peynir(günde üç kibrit kutusu), sığır eti(yağsız), yumurta beyazı(haftada 1-2 tam yumurta) gibi besinleri çok az tüketmeliler.
Kalp kapak değişim ameliyatı sonrası hastaların hiç yememesi gereken besinler de vardır ve hastaların bu besinlerin tüketiminde dikkatli olmaları gerekmektedir. Yağlar(tereyağı, margarin, kuyruk ve iç yağı), karides, midye, ıstakoz, peynir(kaşar peyniri), tatlılar(dondurma), et(koyun, kuzu eti , hamburger, sosis, pastırma, sucuk) gibi besinleri kesinlikle tüketilmemelidir..

Kalp Kapağı Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon

Kalp kapağı ameliyatı olan hastaların enfeksiyona karşı dirençleri düşüktür. Hastaların ameliyattan sonra yara bölgesinin temizliğine dikkat etmesi enfeksiyon açısından önemlidir. Enfeksiyondan korunmanın bir takım kuralları vardır. Hastaların el hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalp kapak ameliyatı olan hastaların bakımlarında dikkat etmesi gereken bir diğer konu da vücut bakımıdır. Hastanın uygun zamanlarda vücutlarını temizlenmesi ve gerekli bakımların yapılması gerekmektedir. Hastanın ameliyattan sonra ilk üç aylık bir sürede ağırlık kaldırmamalıdır ve vücuda ağır gelecek hareketler yapmamalıdır.

Kalp Kapakçığı Büyümesi Ameliyatı

Kalp kapakçığı büyümesi kalp kapakçığının genişlemesi anlamına gelmektedir. Kalp kapakçığı büyümesi bir hastalık değildir fakat bir hastalığın altında yatan bir belirti olabilmektedir. Kalp kapakçığı büyümesi, kalbin fazla çalışmasına sebebiyet veren hastalıklar, iltihaplar ve yüksek tansiyon hastalıkları sonucunda görülebilmektedir.
Kalp kapakçığı büyümesinin belirtileri aşırı kilo, kalp çarpıntısı, nefes darlığı, bacaklarda ödem oluşması, öksürük, nefes darlığı, tiroid problemleri gibi belirtiler verebilmektedir. Kalp kapak büyümesi tedavisi, hastalığın boyutuna göre değişiklik gösteren bir durumdur. İlaç tedavisi ve tıbbi tedaviler alternatif olarak gösterilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir