Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Hastalıkları » Genişleyen Kalp Nedir?

Genişleyen Kalp Nedir?

Bana kalp büyümesi teşhisi konduğunda, bu konuda daha fazla bilgi edinmek istedim.

Araştırmalarım sırasında, büyümüş bir kalbin başlı başına bir hastalık olmadığını öğrendim. Bunun yerine, bir hastalığın belirtisidir. Kardiyomegali, bir X-ray’de, ya da kalp büyümesine yol açan unsuru bulabilmek için yapılan kesin bir teşhiste fark edilen kalp büyümesine verilen addır.  Kalp büyümesi tedavisi kardiyomegaliye sebep olan koşulun tedavisini de içerir. Kalp bir kastır ve diğer kaslar gibi, yoğun çalışması büyümesine sebep olabilir.

Durum bazen belirgin bir neden olmaksızın gelişebilir, bu genellikle kalbin çalışması gerekenden daha fazla çalışmasından kaynaklanır. Kalbin kasları şiştikçe, vücuda kan pompalamak olan başlıca görevinde daha az etkili olur. Yüksek tansiyon tedavi edilmediği sürece, kalbi kapasitesinden fazla çalışmak zorunda bırakabilir. Aynı zamanda, aritmi ve anormal kalp atışları da buna sebep olabilir.

Büyümüş Bir Kalp Kapakçıklarla Nasıl İlişkilendirilebilir?

Kalbin kapakçıklarına zarar veren bir hasar ya da hastalık kalp büyümesine yol açabilir. Örneğin, aort darlığı   kalp büyümesine yol açabilir. Kardiyomiyopati, kalp kaslarının kalınlaşma veya incelmeyle zayıflaması, kalp genişlemesine sebep olabilir. Çünkü kalp kasları vücuda yeterli miktarda kan pompalanmasından sorumludur. Arterlerdeki plağın kan akışına müdahale ettiği Koroner arter hastalığı da kalp büyümesine yol açabilir. Pulmoner hipertansiyon akciğer ve kalbi bağlayan arter içinde yüksek kan basıncı olmasıdır. Bu, kalbi akciğer ve kalp arasında kan aktarabilmek için daha fazla çalışmaya zorlar ve bu da kalbin sağ tarafında bir genişlemeye yol açabilir.

Tiroid problemleri, aşırı aktif tiroid veya yetersiz tiroid de olsa, kalp büyümesine sebep olabilir. Kalpte anormal proteinlerin birikmesi ya da demirin işlenme sürecindeki yetersizlik, onların vücutta üretilmesine ve kalp genişlemesine yol açabilir. Çok nadiren görülmesine rağmen, kronik, tedavi edilmemiş anemi de kalp büyümesine yol açabilir.

Büyümüş Kalp Belirtileri

Bazen, büyümüş bir kalbe sahip hastalar bunun hiçbir belirtisini göstermezler. Bazıları da nefes almakta zorluk çekerler veya nefes darlığı, sersemlik, baş dönmesi ya da kalp aritmisi gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Hasta, aynı zamanda şişmeye neden olan inatçı öksürük veya akışkan tutma özelliğine sahip olabilir. Komplikasyonlar hangi kalbin alanın genişlediğine ve ne buna neyin neden olduğuna bağlıdır.

Kalp Büyümesine Bağlı Kalp Yetmezliği

Eğer etkilenen alan sol ventrikülse kalp vücudun kan ihtiyacını karşılamada zorlanabilir. Bu kalp yetmezliğine yol açabilir. Genişlemiş kalp de kalp durması ile sonuçlanan, kalbin ritmi bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca genişlemiş kalp hastaları, kalbin zarında meydana gelecek bir kan pıhtılaşmasıyla da karşı karşıya kalabilirler. Eğer bu pıhtılar koparlarsa, vücudun beyin, akciğer gibi tehlikeli yerlerine taşınabilirler.

Büyümüş Kalp Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp büymesini tedavi etmek için, doktor buna sebep olan durumu da tedavi etmelidir. Kusurlu olan kapakçığı tamir ya da tedavi etmek için ameliyat gerekebilir. Bazı durumlarda, kalp pili veya kalp nakli de gerekli olabilir.Bununla birlikte, bazı ilaçlar belirtileri tedavi etmek için kullanılabilir ve bunlar ek hasar ya da ciddi komplikasyon riskini azaltabilir. Diüretikler zaman vücutta su ve sodyum seviyelerini azaltarak kalp ve damar basıncı azaltmak için reçete edilir. ACE inhibitörleri veya anjiyotensin reseptör bloke edicileri, ya da beta-blokerlar, kalbin pompalama yeteneğini geliştirmek amacıyla kan basıncını düşürmek ve geliştirmek için kullanılabilirler.

Pek çok doktor kalp büyümesi olan hastalarına koşullarını iyileştirmek amacıyla, belli yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için ısrar ederler. Bunların çoğu genel kalp sağlığını iyileştirecek seçeneklerdir.

  • Sigara ve obeziteden kaçınılmalıdır
  • Alkol tüketiminden kaçınılmalıdır veya tüketimi büyük ölçüde kısıtlanmalıdır.
  • Diyabet ve yüksek tansiyon kontrol altında tutulmalıdır.
  • Hastalar tuz alımını kısıtlamalı ve yedi ila sekiz saat uyumalıdır.

Kalp genişlemesini önlemek genelde imkansız olsa da, erken tanı ve tedavi, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ailesinde kalp hastalığı olan hastalar bu gerçeği doktorlarına bildirmelidir. Diyabet, yüksek kan basıncı ve kolesterol görülmesi durumunda, hekimin tavsiyelerine uymak da yararlı olabilir. Obez hastalar, kilo verme programları konusunda doktorlarına danışmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir