Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Biküspid Aort Kapağı – Belirtileri, Tanısı, Tedavisi

Biküspid Aort Kapağı – Belirtileri, Tanısı, Tedavisi

Bana beklenmedik bir şekilde ciddi aort darlığı ve aort yetmezliği tanısı konuldu, sonra biküspit (çift kapakçıklı) aort kapağı olarak bilinen anatomik bir bozukluktan muzdarip olduğumu öğrendim. Birçok hasta gibi ben de hemen şu gibi soruları sormaya başladım:

 • Çift kapakçıklı aort kapağı nedir? Nasıl görünüyor?
 • Bu kapaklar neden hastalar için sorun oluyor?
 • Çift kapakçıklı aort kapağı belirtileri nelerdir?
 • Kalp hastalığının bu formu tehlikeli midir?
 • Bu bozukluk ne zaman ve nasıl tedavi edilir?

Aort kapak replasmanı ameliyatımdan sonra, bu web sitesini gelecekteki hasta ve bakıcılara yardımcı olabilmek için oluşturdum.

Biküspid Aort Kapağı Nedir?

En basit anlamda, çift kapakçıklı aort kapağı (BAK) kalpten kan akışını kontrol eden iki yaprakçık ya da kanatlara sahiptir ki bu ciddi bir kalp kapak bozukluğu olabilir. Triküspit kapak ve pulmoner kapakta olduğu gibi normalde aort kapağında üç tane yaprakçık vardır.

Bu valvüler bozukluğu görselleştirmeye yardımcı olması için lütfen aşağıdaki resmi inceleyin. Gördüğünüz gibi, bu kapakçıkta sadece iki yaprakçık vardır. (Aynı zamanda, bu kapakçık yüzeyinin gösterilen kalsiyum yatakları ile ciddi oranda kireçlenmiş olduğu not edilmelidir.)

Eğer size yakın zamanda BAK teşhisi konulduysa, lütfen yalnız olmadığınızı bilin. Bu kalp kapak hastalıklarının en yaygın biçimlerinden biridir. Haberlere göre, doğuştan gelen bu hastalık genel nüfusun % 1 ile % 2’lik dilimini etkilemiş durumdadır.  Diğer konjenital konularda olduğu gibi, BAK da iki yaprakçığın birbiriyle kaynaştığı gebelik sırasında oluşur.

Biküspid Aort Kapakçıkları Neden Sorunludur?

Aşağıdaki şema, biküspit bir aort kapakçığının olası sorunlarını anlamada gerçekten yararlıdır. Bu kalp kapakçığının iki yapışık yaprakçığı veya dişçikleri olduğunu görebilirsiniz. Sonuç olarak, görebilirsiniz ki BAV kanın kapaktan akması için daha küçük bir geçit sağlar. Tıbben aort darlığı olarak bilinen bu valf daralması, kalpten vücudun geri kalanına kan akışını sınırlayabilir.

Sonuçta, kalbin kanı daha küçük ve hastalıklı yaprağa sahip aort kapağından itmek için “fazla mesai” yapması gerekir.  Başlangıçta, kalp kasında bu kapakçık bozukluğu nedeniyle stres oluşabilir. Zamanla, bu aşağıdakiler gibi kalıcı komplikasyonlara yol açabilir:

 • Kalp genişlemesi
 • Atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp ritimleri
 • Konjestif kalp yetmezliği

Söylemeye gerek yok, bunlar çok ciddi sorunlar. Bu sebeple hastalar aktif onarak sağlıklarını izlemeli düzenli check-up yaptırmalı ve potansiyel biküspid aort kapağı belirtilerin farkında olmalıdırlar.

Semptomlar nelerdir? Hastalar Asemptomatik Olabilir Mi?

Sık sık “Adam, BAK’ın en yaygın belirtileri nelerdir?” sorusuyla karşılaşıyorum. Bu web sitesi ve kitabım için yaptığım araştırmalarım sırasında, semptomların kapsamlı bir listesi için farklı eğitim kaynaklarını gözden geçirerek saatlerimi harcadım. En sık görülen semptomlar şunlardır:

 • Nefes darlığı, egzersiz sırasında veya yatakta yatarken
 • Sürekli yorgunluk veya halsizlik
 • Geceleri veya yatakta öksürmek
 • Hızlı veya çırpınan kalp çarpıntısı
 • Şişmiş ayak bilekleri
 • Göğüs ağrısı (sıkılığı, anjini)
 • Baş dönmesi

Ayrıca dikkat edilmelidir ki hastalar asemptomatik olabilir. Bu, bazı hastaların herhangi bir belirti ile karşılaşmamış olması demektir. Şahsen ben sadece aort kapak replasmanı ameliyatım öncesinde bir semptom yaşadım. Neyse ki, teşhis sırasında sol ventrikülüm henüz büyümeye başlamıştı. (Sol ventrikülüm cerrahi sonrası normal boyutuna geri döndü.)

Biküspid aort kapağı için ne zaman ameliyat gerekli olur?

Biküspid aort kapağı her hastayı farklı biçimde etkiler.

Zaman zaman, bu kapakçıklar doğumda ciddi kalp kapakçığı hastalıklarına neden olabilir. Alternatif olarak, biküspid aort kapağı belirtileri yaşamın ilk yirmi yılı içinde ortaya çıkabilir. Ancak, benim gibi çoğu hasta 30,40 ve 50’li yaşlarda bu sorunları yaşamaya başlarlar.  Ancak bu her zaman böyle değildir. Örneğin dün, bu duruma bağlı aort kapak replasmanı ameliyatı geçirmiş 71 yaşındaki bir hasta ile konuştum.

Aynı zamanda, belirtmek gerekir ki eğer size BAK tanısı konulduysa, bu ömrünüz boyunca cerrahi tedaviye ihtiyacınız olduğunu göstermez. Eninde sonunda, ameliyata için ihtiyacınız olup olmadığı aort darlığı ya da aort yetersizliği şiddetine göre belirlenecektir.

Ameliyat seçenekleri nelerdir?

Hastalıklı biküspit kapakçıklar yapısal olarak sorunlu olduğu için, ilaçla bu bozukluk tedavi edilemez. Biküspid kapakçıklar için iki tür tedavi söz konusudur; aort kapak tamiri veya aort kapağı değiştirme ameliyatı.

 • Aort kapak tamiri sırasında, yaprakçıklar daha iyi açılıp kapanmaları için yeniden şekillendirilebilir. Aort kapak onarımı tipik olarak medyan sternotomi veya minimal invazif teknikleri ile aort yetersizliği olan kapakçıklar için gerçekleştirilir.
 • Aort kapak replasmanı sırasında, hastalıklı biküspit kapak medyan sternotomi, torakotomi ve hatta perkütanöz gibi yöntemlerle mekanik ya da biyolojik doku kapakçığı ile değiştirilir.

Biküspid aort kapakçığının kalp kapakçığı tamiri ameliyatı ile nasıl tedavi edildiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, Northwestern Medicine’da Bluhn Kardiyovasküler Enstitüsü Direktörü Dr. Patrick McCarthy ile fantastik bir video çektim.

Doktor Lars Svensson biküspit kapakçık bakımı konusunda uzmanlaşmış kalp kapak cerrahlarından biridir. Bildiğiniz gibi, Doug Sivyer, Dustin Lundelius ve Greg Bailey dahil olmak üzere bu web sitesinden birçok hasta, Dr. Svensson ve ekibinden mükemmel cerrahi sonuçlar aldı.

Biküspid aort kapakçığı ile hikayem?

2005 yılında bana ciddi hastalıklı biküspid aort kapağı teşhisi konuldu. Sekiz hafta sonra, kalbimin iki kapakçığı USC Tıp Merkezi’nde Dr. Vaughn Starnes tarafından değiştirildi. İlginçtir, kalp kapakçığı ameliyatının gerçek zor kısmı ameliyat değil, iyileşme oldu benim için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir