Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » Aort Kapak Replasmanı Cerrahisi

Aort Kapak Replasmanı Cerrahisi

Şahsen deneyimlediğim gibi, bir aort kapak replasmanı cerrahisi (AVR), hastanın kalbine protez kapağı yerleştirmek için kullanılan cerrahi bir prosedürdür. Kalp kapak replasmanı cihazlarının en yaygın iki formu şöyledir:
• Mekanik bir kapak değişimi,
• Domuz, inek, at veya insan dokusundan yapılmış bir biyoprotez kapak replasmanı veya biyolojik kapak.
AVR operasyonlarının çoğu, hastanın göğsüne (sternotomi) veya kaburgalara (torakotomi) kesik yoluyla yapılan “açık kalp” prosedürleri uygulanarak yapılır. Aşağıdaki resim, hastanın göğüs kemiğine bir kesi kullanarak yapılan aort kapak replasmanı operasyonunu göstermektedir.

Hastanın AVR ihtiyacını tetikleyen çeşitli kalp kapakçıkları bozuklukları vardır. Aort kapak hastalığı konjenital bir hasardan kaynaklanabilir. Veya ciddi bir bakteri enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. Bununla birlikte, hastayı kapak replasmanı ameliyatı olmaya zorlayan en yaygın iki hastalık şunlardır:

  • Aort darlığı. Aort stenozu olan bir kapak daralmıştır. Bu, kapakçık içerisindeki kan akışının daraldığı anlamına gelir. Stenotik bir valf, zaman içinde dejenere olmuş veya kalsifikasyon dahil diğer faktörlere sahip olan sert yaprakçıklara sahiptir.
  • Aort Yetmezliği. Aort yetersizliği yaşayan bir valf, tipik olarak, kanın kalbe geri sızmasını sağlayan gevşek veya yumuşamış yaprakçıkları tutar. Genellikle aort yetmezliği veya aort yetersizliği olarak adlandırılan aort hastalığına sızdıran kalp kapağı denir.

Aort Kapağının Değişimi Ne Zaman Gerekir?

Çoğu kalp rahatsızlığı çeşidi gibi, cerrahi tedaviye olan ihtiyacı belirleyen aort kapak hastalığının farklı dereceleri veya seviyeleri vardır. Aort stenozu ve aort yetersizliği hafif ve orta derecede olan hastalar genellikle ameliyata ihtiyaç duymazlar. Bununla birlikte, bir hastaya ciddi kapak hastalığı teşhisi konursa, genellikle onarım veya değiştirme önerilir.
Tüm hastaların AVR ameliyatlarından önce belirtilere rastlamadığını söylemek önemlidir. Hastalar asemptomatik – semptomsuz- olabilir ve hala ağır aort kapak hastalığından muzdariptirler. Bu nedenle, aort kapak hastalığı tanısı konan ve hatta küçük bir kalp mırıltısı olan hastaların bile, düzenli ekokardiyogramlarla kalp durumlarını aktif olarak izlemesi gerekir.
Uygun bir zamanlanmış ameliyat yapılmazsa, hastanın kalbi önemli komplikasyonlar gösterebilir. En yaygın komplikasyon, konjestif kalp yetmezliğinin öncülü olabilen genişlemiş kalp kasıdır. (Bildiğiniz gibi, kalbim aort kapak replasmanımdan hemen önce genişlemeye (büyümeye) başlamıştı.)

Ayrıca kalpten kan akışını kontrol eden kapak yaprakçıkları ciddi aort kapak kalsifikasyonundan muzdarip olursa aort kapak replasmanı cerrahisine ihtiyaç duyulabilir. Son olarak, biküspit aort kapağı olarak bilinen bir doğuştan hastalık, aort kapak replasmanı ihtiyacını tetikleyebilir. Benim için, biküspid aort kapağı, aort stenozu ve aort yetersizliğinden aynı anda muzdarip olduğum bir durum yarattı.
Mekanik ve Biyolojik Cihazlar
Cerrahi öncesi hasta, ailesi ve cerrahı ile birlikte mekanik (yapay) veya biyolojik (doku tabanlı) olabilen bir değiştirilebilen aort kapağı seçecektir.
• Aortik mekanik kalp kapak yenilemeleri, inanılmaz dayanıklı metaller, polimerler ve vücutta enfeksiyonsuz olarak bulunabilen diğer maddelerden yapılır. Mekanik kalp kapakları insan kalbinde 30 yıldan fazla durabilir. Bununla birlikte, mekanik kalp kapakları, hastada kan pıhtılaşması riskini önlemek için antikoagülan ilaçlar kullanmasını gerektirir. Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar, hasta tarafından hayatını dengelemek için kullanılmalıdır.

• Aortik biyolojik kalp kapak replasmanı, inek, domuz, at ve insan dokusundan yapılır. Doku, enfeksiyon ve reddetme riskini azaltmak için özel kimyasal işlemlerle düzgün şekilde işlem görür. Aort kapak replasmanı ameliyatı sırasında biyolojik bir cihaz takılan hastaların kan incelticilerini kullanmaları gerekmez. Bununla birlikte, araştırmalar, biyoprotez kapağın ortalama ömrünün 10-15 yıl arasında olduğunu göstermektedir.

Yukarıda belirtildiği gibi, her cihaz için avantaj ve dezavantajlar vardır. Hastanın sağlığı, risk faktörleri, yaş, tanı ve yaşam tarzı gibi faktörler göz önüne alındığında, kapak seçimi hasta için çok zor bir karar olabilir. Sizin için uygun aort kapak replasmanını belirlemenize yardımcı olması için doktorunuz, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmanızı öneririm.

Aort Kapak Replasmanı için Farklı Cerrahi Yaklaşımlar
AVR ameliyatı, genellikle kardiyotorasik cerrahları olarak da bilinen kalp cerrahları tarafından yapılan “açık kalp” prosedürüdür. Cerrahın hastalıklı aort kapağına erişebileceği çeşitli yaklaşımlar vardır:
• Geleneksel AVR prosedürleri, göğüs kemiğinin (sternum) ortanca sternotomi olarak bilinen bir prosedür kullanılarak ortadan aşağıya bölünmesini gerektirir. Bu, cerrahın hastanın kalbine ve göğüs boşluğuna tam erişmesini sağlar. Hastanın kalbi durdurulur ve soğutulur. Aort kapak replasmanı tamamlandıktan sonra, kalp yeniden başlatılır ve göğüs plakasının iyileşmesine yardımcı olan sternal teller kullanılarak hastanın göğüs kemikleri sıkıca birleştirilir.
• Aort kapak replasmanı için daha yeni minimal invazif prosedürler geliştirilmekte ve mini-sternotomi, mini torakotomi ve transkateter aort kapak replasmanı (TAVR) gibi yöntemler hastalarda kullanılmaktadır. Aort kapak replasmanında vücutta travmayı azaltmak (göğüs kemiği, göğüs kafesi) ve hastanın iyileşmesini hızlandırmak için daha yeni prosedürler tasarlanmıştır.

• Yakın zamanda FDA, Perceval Sutureless Valve’i onayladı. Bu kapak, normal kapaklardan daha hızlı kalbe teslim edilir ve sabitlenir. Bu, hastanın kalp-akciğer makinesinde daha kısa süre kalacağı anlamına geliyor. Daha fazla öğrenmek için, buraya tıklayın.

• Hastaların göz önüne alması gereken ek bir yaklaşım Ross Prosedürüdür. Bu eşsiz AVR formunda, hastanın kendi pulmoner kapağı hasarlı aort kapağını değiştirmek için kullanılır. Ardından, cerrah bir homograft kapak (bir insan donöründen) kullanır ve pulmoner pozisyona ekler.
Bu videoda, Cleveland Kliniğinden önde gelen kalp kapak cerrahı olan Dr. Marc Gillinov, AVR için minimal invazif cerrahi yaklaşımları tartışıyor. Bilğiniz gibi, Doktor Gillinov, aktör ve komedyen Robin Williams’a 2009’da çift kalp kapak ameliyatı yaptı.
Kapak seçiminde olduğu gibi, yukarıda bahsedilen cerrahi yaklaşımlardan hastanın yararını belirleyecek olan cerrahi deneyim, hasta sağlığı, yaş ve tanı gibi birkaç faktör vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir