Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Cerrahi Çözümler » ‪Ross Operasyonu Cerrahisi‬‬‬

‪Ross Operasyonu Cerrahisi‬‬‬

Resmi olarak bana kalp kapak hastalığı (aort stenozu) tanısı konulduğunda, aort kapakçığımın hızla değiştirilmesi gerektiğini öğrendim. Kısa süre sonra, cerrahi seçeneklerimi ve farklı kapakçık replasman cihazı türlerini değerlendirmek için muazzam vakit harcadım. Domuz kapakçıkları, sığır kapakçıkları (inek valfleri), homograftlar (insan donör kapakçıkları) ve mekanik kapakçık replasmanlarını düşündüm. Daha sonra, aort kapak replasmanı cerrahisinin özel bir formu olan Ross Operasyonunun avantajlarını öğrendim.
Ross yöntemi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmak için Ross Operasyonu ile ilgili bu eğitici videoyu Peter Woglom ve Dr. Paul Stelzer ile çektim.
Bilmiyorsanız, Cleveland Clinic Ross Operasyonuna “Anahtar Operasyonu” denilir. Çünkü bu operasyonda hastanın pulmoner kapakçığı çıkarılır ve aort pozisyonuna geçirilir. Sonra, bir homograft (bir insan donör kapakçığı) pulmoner pozisyona yerleştirilir.

‪Ross Operasyonunun Avantajları‬‬‬

Ross Operasyonunun hastaya birçok faydası vardır. Özellikle, hayatımın geri kalanında antikoagülanlar (örneğin Coumadin) kullanmam gerekmediği hakikatini sevdim. Bu, mekanik kapakçık değiştirme cihazlarını seçen hastalar için gereklidir.

Ayrıca, Ross Operasyonunun bir başka yararı, ameliyattan sonra aort pozisyonda kendi pulmoner kapakçığıma sahip olmam. Araştırmam, bunun domuz veya inek kapakçıklarının doku reddine özgü herhangi bir post-operatif komplikasyon olma riskini azaltacağını göstermişti.

‪Ross Operasyonunun Cerrahi Sonuçları‬‬‬

Yine de Ross Operasyonun başarısı, başarısızlığı ve yeniden operasyon yapılma oranları hakkında daha fazla bilgi edinmek istedim. Bununla birlikte, bu özel aort kapak replasmanı türünün benim için uygun olup olmayacağını daha iyi anlamak için önemli klinik ve hasta araştırmaları yaptım.
Genel olarak, bu çift kalp kapak replasmanı cerrahisinin uzun vadeli istatistiklerinin çok teşvik edici olduğunu öğrendim. Ele geçirdiğim tüm verilere girmeden, hakkında düşünmeniz gereken bazı veriler:
•Genel olarak, %85-%90 ihtimalle 10 yıldan önce yeniden operasyon geçirmeyecek olmak.‬‬‬
•Yaklaşık %75-%80 ihtimalle 20 yıldan önce yeniden operasyon geçirmeyecek olmak.‬‬‬
Nitekim, bu tekniğin mucidi olan Dr. Donald Ross’un verileri, (ilk ameliyatını 1967’de gerçekleştirmişti.) ameliyattan yirmi beş yıl sonra yüzde 75 oranında tekrar ameliyat edilmeye gerek olmadığını gösterdi. Ayrıca, bu verilerin çoğunun ‘homograft paketleme’ teknikleri uygulanmadan önce şekillendirildiğini hatırlamamız gerekir.
Diğer cerrahların klinik sonuçları şunları içerir:
•Austin, Texas’tan Dr. John Oswalt, hastalarının ameliyattan on yedi yıl sonra % 92 oranında ameliyata ihtiyaç duymadıklarını bildiriyor.‬‬‬
•Ed Raines, Lincoln, Nebraska’da son 10 yılda Ross Operasyonu ameliyatlarının %3’ünü kökün genişlemesi (paketlemeden önce) nedeniyle yeniden yapmak zorunda kaldı. Artı, Dr. Raines henüz homograft başarısızlığı yaşamış değil.‬‬‬
Yakın zamanda, New York’ta Mount Sinai Hastanesi’ndeki Dr. Paul Stelzer ile bir araya geldim. Dr. Stelzer 1987 yılından beri 500’den fazla Ross Operasyonu gerçekleştirdi. Dr. Stelzer’in klinik sonuçları hastaların %10’dan azının ameliyattan sonra 10 yıla kadar yeniden operasyona ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

‪Ross Operasyonu Deneyimim mi?‬‬‬

Ross Operasyonum 21 Aralık 2005’de Dr. Vaughn Starnes tarafından Los Angeles’taki USC Tıp Merkezi’nde gerçekleştirildi. Şu ana kadar Ross Operasyonu bende çok işe yaradı. Açık kalp cerrahisinden iyileşme kolay olmasa da, bu kalp kapakçığı ameliyatının sonucu mükemmel olmuştur. Ancak, lütfen unutmayın… Aort kapak replasmanı için Ross Operasyonunu seçerken birçok “yapın” ve “yapmayın” vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir