Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » ‪Mitral Kapakçık Replasmanı Ameliyatı‬‬‬‬

‪Mitral Kapakçık Replasmanı Ameliyatı‬‬‬‬

Mitral kapağınızın kalbinizde ve vücudunuzda önemli bir fonksiyonu vardır. Mitral kapak sol atriyumdan sol ventriküle kan akışını denetler. Şiddetli bir mitral kapakçık bozukluğu çekiyorsanız, kalp kası kalıcı hasar veya arıza riski altındadır. Bununla birlikte, mitral kapak hastalığını izlemek ve gerekirse cerrahi olarak mitral kapakçık onarımı veya mitral kapakçık replasmanı operasyonu ile tedavi etmek son derece önemlidir.

‪Mitral Kapak Onarımı vs Mitral Kapak Replasmanı‬‬‬‬

Yıllar boyunca öğrendiğim gibi mitral kapakçık onarımı, mitral yetersizlik ve mitral kapak prolapsusu gibi kalp kapakçıkları hastalıklarının tedavisinde genellikle “altın standart” olarak adlandırılır. Bununla birlikte, mitral kapakçığın tamir edilemediği ve değiştirilmesi gereken hasta durumları vardır.

Stenoz Nedeniyle Değiştirilmesi Gereken Kireçlenmiş Mitral Kapakçık

Çoğu zaman, şiddetli bir enfeksiyon, mitral kapakçık yapraklarına tamir edilemeyecek şekilde zarar verebilir. Diğer vakalarda, mitral yaprakçıklarda ve anülüste şiddetli kireçlenme olursa (kalsifikasyon) bu, mitral kapakçık replasmanı gerektirir. Yine de, mitral kapak onarımının faydaları göz önüne alındığında (daha az komplikasyon, kan sulandırıcıları kullanmama), tüm hastaları pbu öngörüyü doğrulamak için ikinci bir görüş belirtmelerini öneririm.

‪Mitral Kapakçık Replasmanı Yöntemi‬‬‬‬

Hastanın genel anestezi altında olduğu mitral kapak replasmanı operasyonu genelde 3 ila 5 saat kadar sürer. Bu yöntem sırasında cerrah, hastalıklı mitral kapakçığı çıkarır ve onu mekanik bir kalp kapakçığı veya bioprostetik (doku) kalp kapakçığı replasmanı ile değiştirir.

‪Mitral kapak replasmanını gerçekleştirmek için cerrah, kalbe erişmeli ve açmalıdır. Cerrahın mitral kapağı değiştirmek için kullanabileceği farklı birkaç yöntem vardır.‬‬‬‬
•Göğüs kafesinin tamamen kırıldığı median sternotomi‬‬‬‬
•Göğüs kafesinin bir kısmının kırıldığı mini stenotomi‬‬‬‬
•Cerrahın kalbe kaburgalar vasıtasıyla eriştiği torakotomi (port erişim olarak da bilinir.)‬‬‬‬

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir