Kalp Kapağı Kalp Kapağı
Ana sayfa » Kalp Kapak Hastalıkları » ‪Mitral Kapakçık Onarımı Ameliyatı‬‬‬‬

‪Mitral Kapakçık Onarımı Ameliyatı‬‬‬‬

Bildiğiniz gibi, kalbin sol atriyumu akciğerlerde oksijen ile beslenen kanı alır ve kalbin dört odasının en büyüğü olan sol ventriküle geçirir. Sol atriyum ile sol ventrikül arasında mitral kapakçık bulunur. Kalp kapakçıkları, aynı zamanda flep veya kapakçıkları oluşturan parçalar olarak adlandırılabilir; kalp atışı süresince açılır kapanır ve böylece kan doğru yol boyunca akmaya devam eder.
Kapakçık hasar gördüğünde, kan atriyuma geri sızabilir veya kanın düzgünce ventriküle akması için yetersiz kalabilir. Bu kalp kapak bozukluğu mitral kapakçık yetersizliği olarak bilinir ve mitral kapakçık onarım cerrahisi gerektirebilir.(Bu kapak defekti için diğer isimler mitral yetmezlik veya mitral yetersizliktir.)
Mitral kapak onarım ameliyatı hakkında bilgi edinmenize yardımcı olmak için, kısa süre önce bu videoyu New York’taki Mount Sinai Tıp Merkezi’nde bulunan Kalp Damar Cerrahisi Şefi Dr. David Adams ile birlikte çetim. Bu videoda Dr. Adams, hastalara mitral kapak tamir cerrahisi konusunda büyük tavsiyeler vermektedir.

‪Mitral Kapak Onarımı Cerrahisi yaygın mıdır?‬‬‬‬

Yaklaşık 99.000 kalp kapak ameliyatı, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl gerçekleştirilmekte olup aort veya mitral kapak değiştirilmekte veya onarılmaktadır. Bu kapakçıkların her ikisi de kalpteki en zor çalışma odacıkları olan kalbin sol odacıklarında bulunur. Mitral kapak yetmezliği hafifse hekim, hastayı değişiklikler açısından izlerken semptomları tedavi etmek için ilaçlar (ACE inhibitörleri, beta blokerleri) kullanmayı tercih edebilir. En ağır vakalarda mitral kapak onarımı veya mitral kapak replasmanı gereklidir.

‪Mitral Kapak Tamir Cerrahisinin Farklı Tipleri ‬‬‬‬

Cerrahi tekniklerdeki ilerlemeler, özellikle konjenital bir doğum kusurundan kaynaklanan birçok hasarlı kapakçığın onarılmasını mümkün kılmaktadır. Bir cerrahın mitral kapak onarımı için kullanabileceği birkaç yöntem vardır.
• ‪Kapakçık daralırsa (mitral kapak stenozu) ve mitral yaprakçıkları kalınlaşmış veya kaynaşmışsa, cerrah bir komissurotomi yapabilir. Bu işlemle cerrah kalp kapakçıkları oluşturan parçaların buluştuğu noktaları keserek kapakçığı açar.‬‬‬‬
• ‪Cerrah, yeniden şekillendirici olarak adlandırılan, mitral kapakçıklarının bir bölümünün çıkarıldığı ve kapakçıkları oluşturan parçaların tekrar bir araya dikildiği benzer bir teknik seçebilir.‬‬‬‬
• ‪Annüloplasti (aşağıda gösterilmiştir), kalp kapağının tabanındaki lifli dokuyu – halkayı – tamir etmeyi amaçlayan bir tekniktir. Bazen, bu halka büyümüş olabilir; bu da kanın atriyumun içine geri gelmesine yol açar. Bunu onarmak için, girişi daha küçük yapma amacıyla, dikişler Anuloplasti yüzüğü etrafına dikilir.‬‬‬‬

• ‪Eğer kalsiyum mitral kapakçık parçalarının üzerine yerleşmişse bunlar, kalsifikasyona uğramış mitral kapağın gerektiği gibi kapanmasına izin veren bir yöntem olan dekalsifikasyon ile çıkarılabilir.‬‬‬‬
• ‪Cerrah ayrıca kapakçık yapraklarındaki yırtık veya deliklere de yama yapabilir.‬‬‬‬
• Son olarak, cerrah kapağı destekleyen kordları, papiller kasları ve korda tendineayı kısaltmak veya değiştirmek zorunda kalabilir.‬‬‬‬

‪Kalp-Akciğer Makinesi ve Mitral Kapak Onarımında Anestezi Kullanımı‬‬‬‬
Açık kalp ameliyatı için kalp-akciğer makinesi veya kardiyak bypass gereklidir. Bu makine, ameliyat için kalp dururken oksijenli kanın vücuda akmasını sağlar. Açık kalp ameliyatı hasta uyurken yapılır, yani genel anestezi uygulanır. Hasta bir solunum cihazına bağlanılır ve bu solunum cihazı ameliyat sırasında solunumunu kontrol eder.

‪Minimal İnvazif Mitral Kapak Onarımı‬‬‬‬

Bazı hastalar mitral kapak onarımı için minimal invazif cerrahi geçirebilirler. Bu teknik, genellikle daha kısa hastane kalışları, daha hızlı iyileşme ve daha az ağrı ile sonuçlanacak daha küçük bir kesik gerektirir. Bununla birlikte, obez olan veya aterosklerozu olan hastalar normalde bu teknik için aday değildir. Ayrıca, ameliyatınız iki kapakçık tedavisini gerektiriyorsa, minimal invazif yaklaşım sizin için uygun değildir.

‪Bazı hastanelerde cerrah, başka bir minimal invazif cerrahi prosedürü olan robotik cerrahi gerçekleştirebilir. Robotik mitral kapak onarımı ameliyatının araçları bir kontrol konsolu, bir görüş sistemi ve robot kollu bir araçtır. Küçük kesikler yapılır ve kesikler içine aletler yerleştirilir. Cerrah daha sonra ameliyat için gerekli olan bilek ve el hareketlerini yapmak için kontrol konsolu kullanır. Cerrahın hareketleri bir bilgisayar ile çevrilir.‬‬‬‬

‪Perkütan Mitral Kapakçık Onarımı‬‬‬‬

Mitral kapak onarımı için minimal invazif yaklaşımlara (mini-torakotomi, delik erişimi) ek olarak, yeni perkütan cihazlar, kaburgalarda veya göğüs kafesine travmaya neden olmadan mitral yetersizliğini tedavi etmek için kateterleri kullanır. Örneğin, Abbott Laboratories tarafından üretilen MitraClip böyle bir cihaz. Bu teknoloji 2013 yılında Birleşik Devletlerde FDA onayını aldı.

‪ ‬‬‬‬Mitral Kapak Onarımı Sonrası İyileşme‬‬‬‬

Çoğu hasta, mitral kapak ameliyatı sonrasında hastanede yaklaşık beş gün geçirir. Operasyon öncesi hastanın sağlığı, kendisinin tamamen iyileşmesi için gereken süre içerisinde rol oynamaktadır. Kural olarak, hastalara ameliyattan sonra altı hafta boyunca araba kullanmaktan kaçınmaları önerilir. Ofis çalışanları genellikle altı ila sekiz hafta içinde işlerine dönebilirler. Fiziksel yorucu işleri olan kişiler, işlerine dönmeden önce daha uzun bir iyileşme dönemine ihtiyaç duyabilirler.
Hastalara normalde kapak ameliyatından en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakmaları önerilir. Aspirin veya pıhtılaşma önleyiciler gibi bazı ilaçların alımının durdurulması gerekebilir veya dozajı cerrahinden önceki günlerde ayarlanabilir. Hastalar ayrıca kendi sağlıklarını yakından izlemeli ve titreme, ateş, tıkınma, drenaj veya öksürük gibi soğuk algınlığı veya grip belirtileri görüp görmedikleri konusunda cerrahlarına bilgi vermelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir